B43541C8127M000
Mfr.Part #
B43541C8127M000
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 120UF 20% 600V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
30mm
Terminal Pitch :
10mm
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
35mm
Series :
B43541
Capacitance :
120μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
970mOhm @ 100Hz
Packaging :
Tray
Voltage - Rated :
600V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packing Method :
Cardboard
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Impedance :
1.51Ohm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
36 Weeks
Datasheets
B43541C8127M000
EPCOS (TDK) B43541C8127M000
B43541 120μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In