B43541B7826M062
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43541B7826M062
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 82UF 20% 550V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
550V
Impedance :
2.56Ohms
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.62Ohm @ 100Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
870mA @ 100Hz
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
14 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Capacitance :
82µF
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Series :
B43541
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
B43541B7826M062
EPCOS (TDK) B43541B7826M062
B43541 82μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead