B43540F2128M67
Mfr.Part #
B43540F2128M67
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Impedance :
75mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.43A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
250V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
35mm
Height :
40mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
1200μF
Ripple Current :
4.43A
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
B43540F2128M67
EPCOS (TDK) B43540F2128M67
B43540 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.43A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In