B43540F2108M87
Mfr.Part #
B43540F2108M87
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
35mm
Height Seated (Max) :
1.465 37.20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.9A @ 100Hz
Capacitance :
1000µF
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Impedance :
90mOhm
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current :
3.9A
Voltage - Rated :
250V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
B43540F2108M87
EPCOS (TDK) B43540F2108M87
B43540 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.9A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In