B43540F2108M82
Mfr.Part #
B43540F2108M82
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm @ 100Hz
Termination :
Snap in
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mount :
Ripple Current @ Low Frequency :
3.9A @ 100Hz
Impedance :
90mOhm
Ripple Current :
3.9A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
35mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Tolerance :
±20%
Series :
B43540
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Life (Hours) :
10000 hours
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.465 37.20mm
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
1000µF
Datasheets
B43540F2108M82
EPCOS (TDK) B43540F2108M82
B43540 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.9A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead