B43540C9337M62
Mfr.Part #
B43540C9337M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Voltage - Rated :
400V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.33A @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
190mOhm @ 100Hz
Capacitance :
330µF
Height Seated (Max) :
2.244 57.00mm
Impedance :
220mOhm
Height :
55mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Diameter :
25mm
Ripple Current :
2.33A
Datasheets
B43540C9337M62
EPCOS (TDK) B43540C9337M62
B43540 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.33A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead