B43540C9227M80
Mfr.Part #
B43540C9227M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Ripple Current :
1.97A
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Diameter :
35mm
Capacitance :
220μF
Height :
30mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.268 32.20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.97A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
280mOhm @ 100Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Impedance :
330mOhm
Voltage - Rated :
400V
Datasheets
B43540C9227M80
EPCOS (TDK) B43540C9227M80
B43540 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.97A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In