B43540C9227M002
Mfr.Part #
B43540C9227M002
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Impedance :
330mOhms
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
400V
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Ripple Current :
1.97A
Ripple Current @ Low Frequency :
1.97A @ 100Hz
Capacitance :
220μF
Lead Diameter :
800 µm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Diameter :
35mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
280mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43540C9227M002
EPCOS (TDK) B43540C9227M002
B43540 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.97A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead