B43540C5187M80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43540C5187M80
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
450V
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.268 32.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
1.69A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
540mOhm @ 100Hz
Diameter :
35mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination :
Snap in
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Series :
B43540
Capacitance :
180µF
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
1.69A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
30mm
Life (Hours) :
10000 hours
Impedance :
770mOhm
Datasheets
B43540C5187M80
EPCOS (TDK) B43540C5187M80
B43540 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.69A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In