B43540C5187M
Mfr.Part #
B43540C5187M
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Capacitance :
180µF
Voltage - Rated :
450V
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
1.69A
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
540mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.69A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.268 32.20mm
Impedance :
770mOhm
Tolerance :
±20%
Snap in
Diameter :
35mm
Height :
30mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheets
B43540C5187M
EPCOS (TDK) B43540C5187M
B43540 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.69A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead