B43540C2827M80
Mfr.Part #
B43540C2827M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Ripple Current :
3.22A
Impedance :
140mOhm
Voltage - Rated :
200V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.22A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
820µF
Termination :
Snap in
Diameter :
35mm
Height Seated (Max) :
1.268 32.20mm
Height :
30mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
B43540C2827M80
EPCOS (TDK) B43540C2827M80
B43540 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.22A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In