B43540B5277M80
Mfr.Part #
B43540B5277M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Capacitance :
270μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.465 37.20mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
2.16A
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.16A @ 100Hz
Impedance :
510mOhm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
360mOhm @ 100Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
35mm
Datasheets
B43540B5277M80
EPCOS (TDK) B43540B5277M80
B43540 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.16A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In