B43540B5187M62
Mfr.Part #
B43540B5187M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Impedance :
760mOhm
Voltage - Rated :
450V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.54A @ 100Hz
Diameter :
30mm
Capacitance :
180µF
Lead Pitch :
10.0076mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Ripple Current :
1.54A
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
530mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
35mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Datasheets
B43540B5187M62
EPCOS (TDK) B43540B5187M62
B43540 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.54A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead