B43540B2567M62
Mfr.Part #
B43540B2567M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Lead Pitch :
10.0076mm
Impedance :
190mOhm
Capacitance :
560μF
Ripple Current :
2.36A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm @ 100Hz
Height :
30mm
Voltage - Rated :
200V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.36A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Datasheets
B43540B2567M62
EPCOS (TDK) B43540B2567M62
B43540 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.36A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In