B43540B2477M62
Mfr.Part #
B43540B2477M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Impedance :
230mOhm
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Diameter :
30mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
2.06A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm @ 100Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.06A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
470µF
Voltage - Rated :
200V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheets
B43540B2477M62
EPCOS (TDK) B43540B2477M62
B43540 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.06A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead