B43521C9827M000
Mfr.Part #
B43521C9827M000
Package / Case
Radial, Can - 5 Lead
Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V RADIAL
Capacitance :
820µF
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
400V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-40°C
Weight :
107.000002g
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Series :
B43521
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.3A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Lead Diameter :
1.1 mm
Dissipation Factor :
0.15 %
Impedance :
130mOhms
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
2.520 64.00mm
Diameter :
40mm
Tolerance :
±20%
Length :
60mm
Lead/Base Style :
Straight
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
400V
Package / Case :
Radial, Can - 5 Lead
Ripple Current :
4.3A
Life (Hours) :
12000 hours
Datasheets
B43521C9827M000
EPCOS (TDK) B43521C9827M000
B43521 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.3A 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - 5 Lead