B43520A6687M000
Mfr.Part #
B43520A6687M000
Package / Case
Radial, Can - 5 Lead
Description
CAP ALUM 680UF 20% 500V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
3.01A @ 100Hz
Voltage - Rated DC :
500V
Capacitance :
680μF
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
1.1 mm
Lead Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
4.094 104.00mm
Package / Case :
Radial, Can - 5 Lead
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Dissipation Factor :
0.2 %
Diameter :
35mm
Impedance :
240mOhms
Voltage - Rated :
500V
Series :
B43520
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
3.01A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
170mOhm @ 100Hz
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
125.999994g
Length :
100mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Datasheets
B43520A6687M000
EPCOS (TDK) B43520A6687M000
B43520 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.01A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - 5 Lead