B43520A5158M000
Mfr.Part #
B43520A5158M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 450V RADIAL
Stock
79
In Stock :
79
Capacitance :
1.5mF
Polarity :
POLARIZED
Lead/Base Style :
Straight
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
10mm
ECCN Code :
EAR99
Weight :
177.999994g
Length :
100mm
Leakage Current :
3.61505mA
Terminal Shape :
Flat
Dissipation Factor :
0.2 %
Min Operating Temperature :
-25°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm
Package / Case :
Aluminum
Max Operating Temperature :
85°C
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Cardboard
Ripple Current :
7.16A
Diameter :
40mm
Lead Diameter :
1.1 mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Voltage - Rated DC :
450V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
Stud Mount
Datasheets
B43520A5158M000
EPCOS (TDK) B43520A5158M000
1.5mF Capacitor 20% Bulk 7.16A 10mm Aluminum