B43520A3128M000
Mfr.Part #
B43520A3128M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 385V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Max Operating Temperature :
85°C
Life (Hours) :
5000 hours
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
5.57A
Diameter :
35mm
Tolerance :
20%
Mounting Feature :
Stud Mount
Voltage - Rated DC :
385V
Terminal Shape :
Flat
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
POLARIZED
Surface Mount :
No
Package / Case :
Aluminum
Capacitance :
1.2mF
Lead/Base Style :
Straight
Lead Pitch :
10mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm
Dissipation Factor :
0.15 %
Leakage Current :
2.7733mA
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
1.1 mm
Packing Method :
Cardboard
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Length :
80mm
Weight :
100.999996g
Termination :
Radial
Datasheets
B43520A3128M000
EPCOS (TDK) B43520A3128M000
1.2mF Capacitor 20% 5.57A 10mm Aluminum