B43520A0188M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43520A0188M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - 5 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 420V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
1800µF
Lead Diameter :
1.1 mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Ripple Current :
7.84A
Ripple Current @ Low Frequency :
7.84A @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Voltage - Rated DC :
420V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Impedance :
100mOhms
Min Operating Temperature :
-25°C
Package / Case :
Radial, Can - 5 Lead
Weight :
177.999994g
Length :
100mm
Lead/Base Style :
Straight
Lead Pitch :
10mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65mOhm @ 100Hz
Series :
B43520
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
40mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
420V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
4.094 104.00mm
Life (Hours) :
5000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
B43520A0188M000
EPCOS (TDK) B43520A0188M000
B43520 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 7.84A 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - 5 Lead