B43516A9188M080
Mfr.Part #
B43516A9188M080
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP
Voltage - Rated :
400V
Series :
B43516
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Height Seated (Max) :
3.622 92.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
1.772Dia 45.00mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Published :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100Hz
Capacitance :
1800µF
Ripple Current @ Low Frequency :
5.77A @ 100Hz
Datasheets
B43516A9188M080
B43516 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.772Dia 45.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead