B43511C9477M80
Mfr.Part #
B43511C9477M80
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
12000 hours
Height :
40mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Mount :
Height Seated (Max) :
2.055 52.20mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination :
Snap in
ESR (Equivalent Series Resistance) :
190mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.8A @ 100Hz
Impedance :
220mOhm
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
22.5044mm
Number of Pins :
4
Ripple Current :
2.8A
Series :
B43511
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated :
400V
Capacitance :
470µF
Datasheets
B43511C9477M80
EPCOS (TDK) B43511C9477M80
B43511 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.8A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead