B43511C4158M87
Mfr.Part #
B43511C4158M87
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Series :
B43511
Life (Hours) :
12000 hours
Height Seated (Max) :
3.236 82.20mm
Bulk
Lead Pitch :
22.5044mm
Ripple Current :
6.2A
Number of Pins :
4
Tolerance :
±20%
Height :
70mm
Diameter :
45mm
Ripple Current @ Low Frequency :
6.2A @ 100Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
1500μF
Voltage - Rated :
350V
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100Hz
Impedance :
70mOhm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
B43511C4158M87
EPCOS (TDK) B43511C4158M87
B43511 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.2A 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead