B43511C0158M007
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43511C0158M007
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 420V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Mount :
Through Hole
Test Frequency :
100Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
B43511
Life (Hours) :
12000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1500μF
Impedance :
110mOhms
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Voltage - Rated DC :
420V
Ripple Current @ Low Frequency :
6.5A @ 100Hz
Length :
80mm
Number of Pins :
4
Max Operating Temperature :
85°C
Height Seated (Max) :
4.016 102.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarization :
Polar
Ripple Current :
6.5A
Lead Diameter :
800 µm
Contact Plating :
Tin
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Voltage - Rated :
420V
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
±20%
Diameter :
45mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm @ 100Hz
Termination :
Snap in
Datasheets
B43511C0158M007
EPCOS (TDK) B43511C0158M007
B43511 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.5A 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead