B43511B9108M80
Mfr.Part #
B43511B9108M80
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.8A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
4.8A
Tolerance :
±20%
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
12000 hours
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
22.5044mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Pins :
4
Capacitance :
1000µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
400V
Diameter :
45mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Through Hole
Series :
B43511
Height Seated (Max) :
4.024 102.20mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Impedance :
110mOhm
ROHS3 Compliant
Termination :
Snap in
Height :
60mm
Datasheets
B43511B9108M80
EPCOS (TDK) B43511B9108M80
B43511 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.8A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead