B43511A9188M007
Mfr.Part #
B43511A9188M007
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Capacitance :
1800µF
Ripple Current :
7.8A
Life (Hours) :
12000 hours
Number of Pins :
4
Contact Plating :
Tin
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Size / Dimension :
1.772Dia 45.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
4.016 102.00mm
Diameter :
45mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Impedance :
60mOhms
Length :
100mm
Ripple Current @ Low Frequency :
7.8A @ 100Hz
Termination :
Snap in
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Diameter :
800 µm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Voltage - Rated :
400V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
B43511
Datasheets
B43511A9188M007
EPCOS (TDK) B43511A9188M007
B43511 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 7.8A 1.772Dia 45.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead