B43511A5158M87
Mfr.Part #
B43511A5158M87
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SNAP
Impedance :
110mOhm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Height :
100mm
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Diameter :
45mm
Series :
B43511
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
4.024 102.20mm
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
1.772Dia 45.00mm
Voltage - Rated :
450V
Ripple Current @ Low Frequency :
7.1A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
7.1A
Capacitance :
1500μF
Datasheets
B43511A5158M87
EPCOS (TDK) B43511A5158M87
B43511 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 7.1A 1.772Dia 45.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead