B43511A4567M87
Mfr.Part #
B43511A4567M87
Description
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
160mOhm @ 100Hz
Height :
50mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.2A @ 100Hz
Bulk
Lead Pitch :
22.5044mm
Voltage - Rated :
350V
Life (Hours) :
12000 hours
Height Seated (Max) :
2.055 52.20mm
Impedance :
190mOhm
Number of Pins :
4
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
18 Weeks
Diameter :
35mm
Ripple Current :
3.2A
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
560μF
Series :
B43511
Datasheets
B43511A4567M87
EPCOS (TDK) B43511A4567M87
B43511 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead