B43510C9108M000
Mfr.Part #
B43510C9108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
400V
Contact Plating :
Tin
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
4.48A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Pitch :
10mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Voltage - Rated :
400V
Mount :
Bulk
Height Seated (Max) :
2.835 72.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
45mm
Impedance :
80mOhms
Number of Pins :
4
Capacitance :
1000µF
Ripple Current :
4.5A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Snap in
Series :
B43510
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
100Hz
Lead Diameter :
800 µm
Length :
50mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Datasheets
B43510C9108M000
B43510 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.5A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead