B43510B9188M007
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43510B9188M007
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
45mm
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Tin
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
7.2A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lead Diameter :
800 µm
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
4
Capacitance :
1800µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarization :
Polar
Ripple Current :
7.2A
Series :
B43510
Length :
80mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
400V
Voltage - Rated DC :
400V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Termination :
Snap in
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43510B9188M007
B43510 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 7.2A -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead