B43510A9827M000
Mfr.Part #
B43510A9827M000
Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Snap in
Diameter :
35mm
Voltage - Rated :
400V
Height Seated (Max) :
2.441 62.00mm
Contact Plating :
Tin
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
85mOhm @ 100Hz
Number of Pins :
4
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Series :
B43510
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitance :
820µF
Ripple Current @ Low Frequency :
4.11A @ 100Hz
Ripple Current :
4.1A
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Voltage - Rated DC :
400V
Tolerance :
±20%
Impedance :
110mOhms
Lead Diameter :
800 µm
Length :
60mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Datasheets
B43510A9827M000
B43510 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.1A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead