B43510A6567M007
Mfr.Part #
B43510A6567M007
Description
CAP ALUM 560UF 20% 500V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
Cardboard
Ripple Current @ Low Frequency :
2.36A @ 100Hz
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
2.835 72.00mm
Surface Mount :
No
Capacitance :
560μF
Length :
70mm
Diameter :
35mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
210mOhm @ 100Hz
Number of Terminations :
2
Series :
B43510
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Impedance :
290mOhm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Through Hole
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Leakage Current :
1.95444mA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Datasheets
B43510A6567M007
B43510 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead