B43510A3128M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43510A3128M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 385V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
3.228 82.00mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
35mm
Polarization :
Polar
Capacitance :
1200μF
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Series :
B43510
Voltage - Rated :
385V
Length :
80mm
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
2.7733mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
385V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packing Method :
Cardboard
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
2
Impedance :
75mOhm
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
5.57A @ 100Hz
Datasheets
B43510A3128M000
B43510 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead