B43509A2108M000
Mfr.Part #
B43509A2108M000
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Impedance :
170mOhm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm @ 100Hz
Series :
B43509
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.25A @ 100Hz
Capacitance :
1000µF
Voltage - Rated :
200V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
B43509A2108M000
EPCOS (TDK) B43509A2108M000
B43509 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In