B43508E2337M62
Mfr.Part #
B43508E2337M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
1.17A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
350mOhm @ 100Hz
Series :
B43508
Capacitance :
330µF
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
1.17A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Voltage - Rated :
250V
Bulk
Diameter :
22mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Snap in
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
3000 hours
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Height :
30mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
480mOhm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Datasheets
B43508E2337M62
B43508 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.17A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In