B43508C5277M82
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43508C5277M82
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Capacitance :
270μF
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Mount :
Through Hole
Series :
B43508
ESR (Equivalent Series Resistance) :
460mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height :
30mm
Impedance :
640mOhm
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
3000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
450V
Termination :
Snap in
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.268 32.20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.31A @ 100Hz
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
35mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
1.31A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
B43508C5277M82
EPCOS (TDK) B43508C5277M82
B43508 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.31A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In