B43508B9337M80
Mfr.Part #
B43508B9337M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
1.29A
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.465 37.20mm
Diameter :
30mm
Termination :
Snap in
Ripple Current @ Low Frequency :
1.29A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
400V
Capacitance :
330µF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
B43508
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
370mOhm @ 100Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
35mm
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Impedance :
530mOhm
Datasheets
B43508B9337M80
EPCOS (TDK) B43508B9337M80
B43508 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.29A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In