B43508B9337M62
Mfr.Part #
B43508B9337M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
400V
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Impedance :
530mOhm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current :
1.29A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Diameter :
30mm
Capacitance :
330µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
370mOhm @ 100Hz
Height :
35mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Mount :
Through Hole
Series :
B43508
Ripple Current @ Low Frequency :
1.29A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Datasheets
B43508B9337M62
EPCOS (TDK) B43508B9337M62
B43508 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.29A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In