B43508B9157M000
Mfr.Part #
B43508B9157M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Stock
78
In Stock :
78
ESR (Equivalent Series Resistance) :
820MOhm
Packing Method :
Cardboard
Lead Pitch :
10mm
Length :
25mm
Polarity :
POLARIZED
Tan Delta :
0.2
Height :
25mm
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Material :
Aluminium
Capacitance :
150µF
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
20%
Leakage Current :
0.66747mA
Number of Terminations :
2
Diameter :
25mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Test Frequency :
100Hz
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current :
770mA
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
Aluminum
Lead Diameter :
800 µm
Voltage - Rated DC :
400V
Number of Pins :
2
Datasheets
B43508B9157M000
EPCOS (TDK) B43508B9157M000
150μF Capacitor 20% Bulk 770mA 10mm Aluminum