B43508B5477M87
Mfr.Part #
B43508B5477M87
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
35mm
Polarization :
Polar
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.661 42.20mm
Capacitance :
470µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
1.85A @ 100Hz
Series :
B43508
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
1.85A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
260mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
450V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
370mOhm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10.0076mm
Height :
40mm
Datasheets
B43508B5477M87
EPCOS (TDK) B43508B5477M87
B43508 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.85A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In