B43508B5477M060
Mfr.Part #
B43508B5477M060
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Lead Pitch :
10mm
Packing Method :
Cardboard
Voltage - Rated DC :
450V
Additional Feature :
STANDARD: IEC60384-4
Tolerance :
20%
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
1.85A
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
260mOhm
Diameter :
35mm
Package / Case :
Aluminum
Min Operating Temperature :
-25°C
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
470µF
Contact Plating :
Tin
Termination :
Snap in
Tan Delta :
0.2
RoHS Status :
RoHS Compliant
3000 hours
Length :
40mm
Lead Diameter :
800 µm
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
1.606649mA
Pbfree Code :
yes
Datasheets
B43508B5477M060
EPCOS (TDK) B43508B5477M060
470μF Capacitor 20% Bulk 1.85A 10mm Aluminum