B43508B5227M7
Mfr.Part #
B43508B5227M7
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
42.0116mm
Polarity :
Polar
Package / Case :
Radial
3000 hours
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
560mOhm
Lead Pitch :
10.0076mm
Height :
40mm
Termination :
Snap in
Voltage - Rated :
450V
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
20%
Impedance :
790mOhm
Capacitance :
220μF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
25mm
Ripple Current :
1.11A
Datasheets
B43508B5227M7
EPCOS (TDK) B43508B5227M7
220μF Capacitor 20% 1.11A 10.0076mm Radial