B43508B5187M80
Mfr.Part #
B43508B5187M80
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
25mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
680mOhm @ 100Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current :
970mA
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
3000 hours
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Height Seated (Max) :
1.465 37.20mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Height :
35mm
Voltage - Rated :
450V
Impedance :
960MOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
970mA @ 100Hz
Termination :
Snap in
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
180µF
Series :
B43508
Datasheets
B43508B5187M80
EPCOS (TDK) B43508B5187M80
B43508 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 970mA 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In