B43508A9827M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43508A9827M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Aluminum
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Aluminum
Life (Hours) :
3000 hours
Dissipation Factor :
0.2 %
Test Frequency :
100Hz
Length :
50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm
Contact Plating :
Tin
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Diameter :
35mm
Tolerance :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Snap in
Tan Delta :
0.2
Max Operating Temperature :
105°C
Ripple Current :
2.33A
Material :
Aluminium
Height :
50mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
800 µm
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
10mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
400V
Packing Method :
Cardboard
Polarity :
POLARIZED
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
820µF
Datasheets
B43508A9827M000
EPCOS (TDK) B43508A9827M000
820μF Capacitor 20% Bulk 2.33A 10mm Aluminum