B43508A9567M7
Mfr.Part #
B43508A9567M7
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
400V
Capacitance :
560μF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.96A @ 100Hz
Life (Hours) :
3000 hours
Series :
B43508
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
30mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height :
50mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
220mOhm @ 100Hz
Mount :
Through Hole
Impedance :
310mOhm
Ripple Current :
1.96A
Lead Pitch :
10.0076mm
Termination :
Snap in
Datasheets
B43508A9567M7
EPCOS (TDK) B43508A9567M7
B43508 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.96A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In