B43508A9127M87
Mfr.Part #
B43508A9127M87
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.268 32.20mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
22mm
Ripple Current :
690mA
Height :
30mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
690mA @ 100Hz
Voltage - Rated :
400V
Impedance :
1.44Ohm
Capacitance :
120μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.02Ohm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
B43508A9127M87
B43508 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 690mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In