B43508A9108M87
Mfr.Part #
B43508A9108M87
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
2.64A @ 100Hz
Voltage - Rated :
400V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
1000µF
Height Seated (Max) :
2.252 57.20mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
2.64A
Diameter :
35mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Height :
55mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100Hz
Impedance :
180mOhm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Datasheets
B43508A9108M87
EPCOS (TDK) B43508A9108M87
B43508 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.64A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In