B43508A9107M000
Mfr.Part #
B43508A9107M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Through Hole
Dissipation Factor :
0.2 %
Package / Case :
Aluminum
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Plating :
Tin
Lead Diameter :
800 µm
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
600mA
Packing Method :
Cardboard
Termination :
Snap in
Min Operating Temperature :
-25°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.23Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
100μF
Tan Delta :
0.2
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Tolerance :
20%
Leakage Current :
0.50353mA
Voltage - Rated DC :
400V
Diameter :
22mm
Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
100Hz
Height :
25mm
Life (Hours) :
3000 hours
Length :
25mm
Number of Pins :
2
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
B43508A9107M000
EPCOS (TDK) B43508A9107M000
100μF Capacitor 20% Bulk 600mA 10mm Aluminum