B43508A5826M87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43508A5826M87
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
25mm
Impedance :
2.1Ohm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
22mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Series :
B43508
Ripple Current :
580mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
82µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
450V
Ripple Current @ Low Frequency :
580mA @ 100Hz
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Polarization :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm @ 100Hz
Termination :
Snap in
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.071 27.20mm
Datasheets
B43508A5826M87
B43508 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 580mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In