B43508A5687M002
Mfr.Part #
B43508A5687M002
Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP
Lead Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Test Frequency :
100Hz
Voltage - Rated DC :
450V
Lead Diameter :
800 µm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
36 Weeks
Life (Hours) :
3000 hours
Diameter :
35mm
Voltage - Rated :
450V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.4A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm @ 100Hz
Series :
B43508
Bulk
Max Operating Temperature :
105°C
Mount :
Through Hole
Dissipation Factor :
0.2 %
Ripple Current :
2.4A
Capacitance :
680μF
Number of Pins :
3
Polarization :
Polar
Min Operating Temperature :
-25°C
Impedance :
260mOhms
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Length :
55mm
Height Seated (Max) :
2.244 57.00mm
Datasheets
B43508A5687M002
EPCOS (TDK) B43508A5687M002
B43508 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In